Фиг. 3.Обем на ферментаторите и ефективност на направените инвестиции за различните варианти
на биогазови инсталации и на ТЕЦ “Марица-изток1”
Забележка: шифрите са идентични с тези от таблица 6.
ПО КОЙ ПЪТ ДА ВЪРВИМ
С приетите през 2000 – та година в Германия промени в Закона за предимство на възобновяемите енергии се регламентират нови цени(определено преференциални) за електроенергията, произведена от такива източници, в т. ч.и от биогаз. Произведената по този начин и включена в националната енергийна система електроенергия се заплаща по 0,20 DM/кВч. До приемането на промените тази енергия се е заплащала по 0,1431 DM/кВч – също преференциална цена. Освен това от м. септември 2000 година правителството на Германия стартира програма за развитието на производството на възобновяема енергия, финансирана с 200 милиона DM. За изграждане на биогазови инсталации от тази сума сапредвидени кръгло 70 милиона DM. Срокът за възстановяване на кредита е 20 години с 3 годишен гратисен период. Условията за погасяване на този кредит са изключително изгодни. Всичко това се прави, защото правителството на Германия си е поставило задача през 2010 година произведената от възобновяеми енергийни източници енергия да се удвои и да покрие10% от енергопотреблението на страната.
Според общоевропейските критерии дялът на възобновяемите енергийни източници трябва да достигне 8 – 10% от енергопотреблението в страните от ЕО
Държавите от ЕС обръщат толкова сериозно внимание на производството на възобновяема енергия не от суетност или от ексцентричност. Напротив, причината е, че обществата там са осъзнали жизнената необходимост от това. Основанията са много сериозни. Някои от най- важните, заради което обществото като цяло трябва да стане съпричастно (защитавайки правото си за оцеляване) към политиката за изграждане на биогазови инсталации, са следните:
1. Производството на биогаз има изключително голям екологичен ефект.Енергията на биогазовите инсталации спада към възобновяемата (регенерираща) енергия. Биогазът може да се разглежда като продукт от трансформацията на слънчевата енергия. В резултат на ферментационните процеси преобразуваната и натрупана в растенията слънчева енергия се освобождава като нов вид енергоносител – биогаз. Много важно е, че процесът е практически неутраленпо отношение на баланса на въглеродния двуокис в атмосферата. При изгарянето на изкопаемите горивни суровини (въглища, нефтопродукти, природен газ) се освобождава въглероден двуокис, който в този момент не е включен в природния кръговрат и липсата на ресурс за неговото преработване го оставя в свободно състояние в атмосферата. Въглеродният двуокис има силен парников ефект и увеличаването на концентрацията му води до промени в температурния режим на земята с всички отрицателни последици за природата и за човека. В противовес на това при изгарянето на получения биогаз в атмосферата се отделят само онези количества въглероден двуокис,които преди това, в резултат на фотосинтезата, са биле използвани от растенията за произвеждане на биомаса. Освободеният след изгарянето на биогаза въглероден двуокис е в такова количество, че отговаря на ресурса на възобновяващата се биомаса и може да бъде включен непосредствено във фотосинтезата на растенията.
2. Чрез въвеждане на биогазовата технология се предотвратява увеличаването на количествата на метан в атмосферата, получаван така или иначе при неконтролируемите ферментационни процеси в отпадната биомаса. Трябва да имаме предвид, че при еднаква концентрация в атмосферата метанът има 30 пъти по- голям парников ефект,отколкото въглеродният двуокис.
3. Чрез производството на възобновяващия се носител биогаз биогазовите инсталации дават своя дял в опитите да се съхранят ограничените в крайна сметка като количества изкопаеми енергоносители.
4. Качествата на получения след ферментация в биогазовите инсталации тор се повишават. Редуцират се ароматните емисии, така че силно миришещите вещества са обработени до много висока степен. Така получения тор практически не мирише.
5. Полученият след производство на биогаз тор има по-добро хранително въздействие. Този тор може да се внася както предсеитбено, така същои по време на вегетация, защото щади растенията
6. Ферментационния процес редуцира броя на патогенните микроорганизми, а с това се намалява и възможността за разпространяване на болести в природата.
7. Едно друго предимство е намаляване на разходите за минерални торове при торене на растенията, обусловено от комплексното действие на получения след ферментацията тор.Допълнителен ефект от това е опазването от замърсяване на питейната и на подпочвената вода.
8. В получения тор кълняемостта на плевелните семена е сведена до нула.Това е солидна предпоставка за водене на земеделие без използване на пестициди.
9. Вместо простото (на пръв поглед) отстраняване на органичните отпадъци се произвежда енергия и се оползотворяват хранителните вещества. При това биогазовата технология носи идеята за опазващ околната среда оборот на материята (преработка на отпадъците) и за децентрализираното реализиране на отпадъчните органични маси. Една такава възможност е съвместното реализиране на органичните отпадъци от общината, а това дава една нова политическа функция на кметството.
10. Производството на биогаз има сериозно социално значение, защото чрез него селскостопанските райони придобиват значително по- различен вид и се повишава много тяхната икономическа значимост.
11. На фона на всичко това се създават солидни предпоставкиза развитие на екологично земеделие и за организиране на селски туризъм– не затова, че ще има за показване един атрактивен експонат, а защото селският туризъм е немислим без чиста природа.
Ако към всичко това прибавим и ефекта от производството на енергия – електрическа и топлинна, то като цяло се получават много сериозни аргументи, които вероятно са в основата на взетото от европейските страни решение за стимулиране на изграждането на биогазови инсталации.Необходимо е и нашата, българска, политическа класа да намери достатъчно основания да последва примера на европейските си колеги и да се обърне с лице към използването на възобновяемите енергийни източници и в частност биогазовите инсталации. Ползата от това е за цялото общество и не бива тежестите по реализиране на биогазовата технология да се прехвърлятсамо върху плещите на ентусиастите – фермери. Тук не става дума да се изсипват безотговорно пари – просто кредитирането на такава дейност да става по един нормален, щадящ фермера начин. Най-малкото, което може да се направи е да се приеме, че биогазовите инсталации решават енергийните проблеми на държавата и кредитирането на тяхното изграждане да става по начина и при условията, както става кредитирането на целия енергиен отрасъл. Изгодата за обществото от тази дейност може да се отчете, като същата се стимулира чрез преференциални цени на произведената електроенергия.