РИБОВЪДНИ СТОПАНСТВА
В зависимост от изискванията към температурата на водата се различават топлолюбиви(шаранови) и студенолюбиви(пъстървови) рибовъдни стопанства.
Рибовъдните стопанства биват стокови (за производство на риба и хайвер за консумация) и племенни (за поддържане и създаване на нови породи риби и за производство на елитен зарибителен материал).
В зависимост от интензивността на производствените процеси рибовъдните стопанства биват с различен интензитет.
При екстензивните рибовъдни стопанства посадката е малка, получава само естествена храна от басейна, отглежда се продължително и добивът на риба е нисък.
При полуинтензивните рибовъдни стопанства са необходими допълнителни грижи за рибите - мелиорации в басейните и периодично подхранване с изкуствена храна.
При интензивните рибовъдни стопанства се провеждат комплекс от мероприятия за увеличаване гъстотата на посадката, за подобряване на храненето с изкуствени храни и за създаване на максимални биологични условия за по-интензивен растеж и висока икономическа ефективност.
Системи рибовъдни стопанства.Те се делят на пълносистемни и непълносистемни.
При пълносистемните рибовъдни стопанства отглеждането на рибата започва от хайверното зърно до рибата за консумация.
При непълносистемните рибовъдни стопанства се извършват отделни части от производствените процеси.
Обороти в рибовъдните стопанства.Под оборот в рибовъдството се разбира времето за което се отглежда рибата от хайверено зърно до риба за консумация. Върху продължителността на оборота на рибовъдното стопанство влияят видът и породата на рибата, климатичните условия, технологиите на отглеждане и хранене, стандартът на рибата за консумация и др. Например шараните като бързорастящи риби могат да достигнат още през първата година стокови размери, докато пъстървовите риби имат по-бавен разтеж и оборотът им се удължава на 2 - 3 години. От климатичните фактори температурата на въздуха и на водата влияе върху интензивността на нарастването на шарана, като в по-топлите райони на нашата страна той расте по-бързо, отколкото във високите полета. Правилното харанене на рибите води към скъсяване на оборота.
У нас се практикува двулетен и трилетен оборот. Еднолетен оборот може да се прилага само в шараново стопанство и то при използуване не редки посадки(100 - 150 рибки на декар) и при правилно хранене и отглеждане. Получава се риба за стоковата продукция, но този оборот не се прилага в масовата практика.
Двулетния оборот обхваща две лета и една зима. При него през първото лято се получава зарибителният материал, който презимува, а през второто лято се угоява. Това се постига за 1,5г.
В нашата страна, двулетния оборот е стопански изгоден и се прилага повсеместно.
При трилетния оборот на рибовъдните стопанства рибата се отглежда три лета и две зими - обхваща 2,5г. През първите две лета се отглежда зарибителния материал, има две презимувания и през третото лято рибата се угоява. При този оборот се използуват първите две лета за интензивен растеж на рибата, а през последното лято при угояването се подобряват вкусовите качества на месото. Предимство на този оборот е, че се използува по-малко зарибителен материал, а недостатък - дългият производствен процес.Трилетния оборот се използува наи-вече в пъстървовите рибовъдни стопанства.
РИБОВЪДНИ БАСЕЙНИ ЗА ШАРАН И ПЪСТЪРВА
В зависимост от вида и възрастовата категория изискванията на рибите към условията на живот са различни. Тези условия се осигуряват в басейните на рибовъдните стопанства. Поради големите биологични различия между шараните и пъстървите има разлика и между басейните на двата вида стопанства.
В зависимост от възрастта и от сезона рибите се нуждаят от различни условия за задоволяване на жизнените им потребности. Тези условия се осигуряват за отделните категории басейни:производствени и специални. Производствените басейни служат за отглеждане на рибата и биват люпилни, разсадни, отрасни, угоителни, маточни и зимовни, а специалните басейни служат за провеждане на някои мероприятия за кратък период и биват водоснабдяващи, санитарно-профилактични и складови. Рибовъдните басейни за отделните категории риби са различни в шарановите и в пъстървовите стопанства.
Люпилни басейни. Тези басейни се използуват само в шарановите стопанства, тъй като при тях се прилага естественото люпене в люпилни басейни. В тези басейни шаранът хвърля хайвера, който се излюпва, и личинките растат от 7 - (10 до 30)дни. При пъстървовите стопанства не се използуват люпилни басейни, защото се изважда и се осеменява изкуствено, а се излюпва в люпилни помещения.Люпилните басейни за шарана са обикновени (2,5 - 2 декара) и дубишови (100 - 200 кв.м). Трябва да бъдат с добре нивелирани дъна, с лесно източваща се вода, с обрасли с трева дъна, огрени от слънцето.
Разсадни басейни. Те се строят близо до люпилните басейни. В пъстървовите стопанства може да се изграждат в люпилното помещение. В шарановите стопанства размери до 15 декара, средна дълбочина на 0,5м. В пъстървовите стопанства разсадните басейни, разположени до люпилните басейни, имат размери около 1кв.м, а извън тях - 20 - 30кв.м. В тези басейни се поставят извадените на 3-тия или 7-мия ден личинки от люпилните басейни и се държат до един месец.Шарановите басейни да се заливат предварително с вода - 15 - 20 дни, за да се развие богат планктон, да се изграждат на тихи и слънчеви места, защитени от вятър.
Отрасни басейни. В тях се отглежда зарибителния материал. В шарановите стопанства имат размери 5 - 50 декара, а в пъстървовите - 5 - 150кв.м. Дъното им трябва да бъде със слаб наклон и равно (без трапове).
Угоителни басейни. Служат за угояване на рибите до стокови размери, затова са най-големи по площ. В шарановите стопанства размерите им достигат 10 - 1000 декара, а в пъстървовите - 0,5 декар. Дъното им трябва де е почистено, нивелирано и покрито с тънък слой тиня и да има водосборни канали и рибосборна яма. Много дълбоките угоителни басейни не са за предпочитане(над 2 м ), защото лошо се осветяват и се затоплят, което затруднява храненето на шарана.
Зимни басейни. Зимните басейни се строят по-дълбоки, за да не замръзват цялостно през зимата, а да остава незамръзнал пласт 1 - 1,2м.
Маточни басейни. В тях се отглежда разплодния материал. Размерите им зависят от броя на разплодниците в рибовъдното стопанство. Предпочита се в пъстървовите стопанства да се строят под формата на корито, което е по-близо до формата на реките.
Размерите на маточните басейни се предвиждат в зависимост от броя на разплодния материал - за един разплодник 15кв.м, а за един ремонтен 7,5кв.м.
Водоснабдяващи басейни. Те спадат към специалните басейни. Осигуряват достатъчно количество и с подобрено качество вода за останалите басейни.
Санитарно-профилактични басейни.
Карантинните басейни служат за поставяне на рибата, пренесена от друго стопанство, 15-30 дни под карантина. През този период се наблюдава здравословното състояние на рибата.
Изолационните басейни са предназначени за изолиране на явно или на съмнително болни риби.
Складови басейни(садки). В зависимост от предназначението живата риба се съхранява за определен период в складовите басейни. Размерите на тези басейни зависят от количеството на съхраняваната риба и са задължителни за всяко рибовъдно стопанство.