Фиг. 2. Схема на електрически треньор
Когато леглото е късо, това може в значителна степен да бъде избягнато с правилното оразмеряване на леглото и яслата. Долната част на същата схема дава нагледна представа за това. Устройството на леглото създава предпоставки за дефекиране в торовия канал. Дори и при късо легло обаче възможността за дефекиране в леглото не е изключена – ако в първия вариант като правило кравата ляга върху фекалите, то във втория това са често срещащи се случаи.
И при най- точно оразмерените легла, оборудвани с разделители, кравата има възможност да се завърта в страни – към съседката си. При това завъртане кравата може да дефекира не в своето, а в това на съседката си легло. От гледна точка на чистотата за нас това е без значение. За да не се допусне такова дефекиране, трябва да се създадат ограничителни условия – с помощни средства, без да се намали при нормално състояние на тялото на кравата свободата на движение в позволените граници, при дефекиране кравата да се принуди да застане в подходящо положение.
Когато кравата започва да дефекира или уринира, тя извива силно гърба си нагоре.Използването на тази нена поза дава ключа за въздействие.
На фиг. 2 е показана схемата на електрически треньор. Как изглежда физически това устройство се вижда от фиг. 3. Над гърба на всяка крава се закрепва електропроводяща пръчка или пластинка, захранвана с ток с високо напрежение и нисък ампираж. Положението на тази пластина може да се регулира както във вертикално, така също и в хоризонтално направление – закрепва се така, че когато кравата се изгърби, гърбът и да опре до пластината. Когато кравата е спокойна, пластината, макар и под напрежение, не опира до кравата и не оказва никакво въздействие върху нея. Премествайки пластината напред или назад се намира онова положение, при което: 1.) ако задницата на кравата е вън от леглото (в зоната на торовата пътека), гърбът и (когато е огънат нагоре при дефекиране и уриниране) не опира в пластината; 2.) ако кравата се намира в такова положение, че фекалите и урината биха попаднали върху леглото, огънатия гръб на кравата опира в пластината.
Въздействието на ток с високо напрежение не е е опасно, но е много неприятно за кравата. При първия контакт с новия за леглото елемент кравата получава електрически удар, което води до отказ от започващия физиологичен процес. Този процес може да бъде отложен във времето, но не и премахнат. Следва втори опит – нов удар. итака, до като кравата открие онова положение, при което физиологичната нужда може да бъде задоволена, без да се изживее неприятния контакт с високото напрежение. От този момент нататък кравата ще дефекира само тогава, когато фекалите ще попадат в торовата пътека, а не в леглото – целта за поддържане на по- чисто легло е постигната. Пластините са постоянно под напрежение, за да се поддържа изградения вече рефлекс.
Има и други видове треньори за крави – както с механично, така също и с хидравлично действие – но работещия на електрически принцип е най- евтин и ефикасен. Освен това действието му е достатъчно познато (както за фермерите, така и за кравите) от електрическите пастири, ставащи все по- популярни за ограждане на дворове и на пасища.