площи, а на тревопасните бозайници - до пасища;
- Забранени са по принцип (допускат се изключения) поставянето на еластични пръстени на опашките на агнетата, подрязването на опашките на животните, изрязването на зъбите, подкастрянето на човката, обезроговяването и отглеждането на животните завързани;
- Животните се превозват по начин ограничаващ стреса и страданията им, при което се товарят и разтоварват по естествен начин и е забранена употребата на успокоителни препарати.
Сериозен недостатък на нормативната уредба е, че засега все още са разрешени кастрацията и изкуственото осеменяване, но очевидно въпрос на време е и те да се забранят.
По отношение на профилактиката на заболяванията и лечението на животните, се прилагат методите и средствата на меката медицина. С първостепенна важност са изборът на подходящи породи животни и използването на подходящи за всяка порода методи на селекция с оглед на повишаване устойчивостта на животните към заболявания и профилактика на инфекциите. Храненето на животните е насочено на първо място към поддържането им в добро здравословно състояние. Задължителни са редовни разходки и достъп до пасища с цел укрепване собствените защитни сили на организма. Избира се подходяща гъстота на отглеждане, за да се избегнат свързаните с пренаселеност здравни проблеми. За лечение на животните в огромното болшинство случаи можем да използваме само фитотерапия и хомеопатия. Имаме право и да прилагаме и микроелементи, както и някои фуражни суровини от минерален произход (от определен списък). За почистване и дезинфекция на съоръженията и сградите за отглеждане на животните, както и за контрол на насекомите и другите вредители в тях, също се използват съвсем ограничен брой препарати от определени списъци. Забранено е използването на синтезирани по химичен път препарати, на препарати за стимулиране на растежа и продуктивността, на антибиотици, кокцидиостатици, на хормони или препарати с хормоноподобно действие. Въпреки че не са изрично споменати в нормативната уредба, можем да прилагаме и всякакви други лечебни методи, които са в съгласие с природата: рефлексотерапия (с всичките й разновидности), цветолечение (по метода на Едуард Бах), апитерапия (медолечение) и др.под.
У нас вече имаме първите биологични ферми, които произвеждат и предлагат на пазара биологични продукти. Е, разбира се, повечето отива за износ.
По елементарната логика, би трябвало биологичното животновъдство у нас да има голямо бъдеще - просто конвенционалното е абсолютно неконкурентноспособно на европейското и с падането на всички възможни мита и квоти в търговията с ЕС, то няма как да не рухне. Например, вносното свинско месо на българската граница е значително по-евтино от нашето - просто в нашите свинекомплекси производителността на труда е в пъти по-ниска от тази в Дания, Германия, Нидерландия - значи, друго не би могло и да бъде. Докато, биологично отглежданите наши свине, биха се реализирали без проблем и на много висока цена на Запад. (Е, тук има едно проблемче, че пасищното отглеждане на свине е забранено (с изключ. на Източнобалканската свиня и нейните кръстоски и то само в определени региони), но това са изцяло разрешими проблеми - стига да има политическа воля за това).Като интересен факт мога да спомена, че с развитието на биологичното производство на животинска продукция у нас се обвърза най-титулованата българска тенисистка - Магдалена Малеева. Тя е свързана с производството на единственото биологично кисело мляко у нас - "Рима". (Каквито и представки и добавки от рода на "био", "еко" и т.н. да виждате по другите кисели млека - всичко това е само за заблуда на потребителя).
Остава да видим, дали всички ние - като производители, специалисти и потрбители, ще се окажем на висотата на идеята за производство на здравословни, полезни и вкусни животински продукти, в съгласие с потребностите на самото животно и изискванията за опазване на природата.
гл.ас. Андрей Куртенков, вет.лекар, д-р по животновъдство, преподавател във ФВМ в ЛТУ