Торовите пътеки се почистват посредством скреперна инсталация. Торът попада в напречен канал към страната на доилната зала и от там постъпва в подземно торохранилище точно срещу хранителната пътека.
Доилната зала е технологично свързана със сектора за лактиращи крави. В този сектор, освен помещение за хладилния танк, са предвидени една тоалетна и един работен кабинет.
Такава ферма не може да бъде направена в България ако, не дай боже, проектонаредбата стане наредба. Ще цитирам членове на тази проектонаредба, като ще си позвплявам и кратък коментар.
Чл. 8. Проерктът на животновъдния обект трябва да осигурява „Черно- бяла система” при експлоатацията на обекта, като го разделя на две изолирани една от друга зони (курсивът е мой):
- „Бяла зона”, в която да са разположени сградите за отглеждане на животните и пряко обслужващите ги спомагателни сгради и съоражения.
- „Черна зона”, в която да са разположени административно- битови сгради, складове, работилници, гаражи и др.
Това може да има смисъл, ако фермата е много голяма или с много примитивно технологично и техническо решение. Ако тя е за по- вече от 300 крави, технологически съображения ще наложат отделянето на складовете от сградите за животни и ще дадат възможност, без да се харчат излишни пари, да се обособят условно бяла и черна зона. Но и тогава ще се наложи обяснение как да ги изолираме една от друга. Идея за това дава
Чл. 10 (3). Административно- битов сектор – включва сгради и съоражения, свързани с управлението, административното обслужване бита на работниците във фермата и с охраната на фермата. Разположен е в „черната зона”, на разстояние не по – малко от 30 м. от оградата на „Бялата зона”.
От тук става ясно, че фермата трябва да има вече две огради. Не се казва дали охраната за двете зони е обща, или ще има две охрани.
Очевидно складът със слама за постеля не може да бъде там където го правят германците. Не зная дали едно помещение за офис и една тоалетна са достатъчни за административно – битов сектор. Но определено мястото им не е тук, нали: самостоятелна сграда, в черния сектор, на 30 м. от оградата. При положение, че общата дължина на сградата за крави е 35 м.
В общия си вид проекто- наредбата не разделя изискванията си към фермите според вида и бройката на животните. Следователно „Чл.11. Съоражения с ветеринарно- профилактично значение и за опазване на околната среда” е в сила и за нашите примерни ферми. Ще спестя голяма част от необходимите неща. Ще ви кажа само, че тези ферми трябва да имат:
„Чл. 11. (3). Ветеринарно- медицински пункт с диагностична лаборатория.”
Фермата за 46 крави ще иска по – малко инвестиции, отколкото този Чл. 11. За да не си помисли някой, че при малките ферми може да се мине без това, е подчертано, че ветеринарно – медицински пункт с лаборатория не се предвижда само за рибовъдни обекти. Ясно е, че нашите ферми не могат да минат.
В наредбата не е посочено в коя зона трябва да се направи този пункт, но според мен не е и необходимо. Просто няма да има кой да прави говедовъдни ферми.
В РАЗДЕЛ I Специфични изисквания, Чл. 14 (4). За говедовъдните ферми т.2 гласи: „Проектиране и изграждане на самостоятелни помещения за крави в продуктивен сектор, за животни в репродуктивен период и родилно помещение с профилакториум”. В тази ферма за 46 крави, ние трябва да направим: помещение за 39 крави в лактация, помещение за 6 сухостойни крави, помещение с един родилен бокс и профилакториум за 3 – 5 теленца. Не е казано дали телетата след профилакторния период трябва да бъдат разделени на групи, така че можем да ги съберем в една сграда.
Както се досещате, трябва да се откажем да правим говедовъдни ферми като тази на схемата – те просто не подхождат на наредбата. Бибило добре, все пак, успоредно с наредбата да има и една инструкция, какво може да се направи.
До тук засегнах само част от нещата в тази проектонаредба, които имат, така да се каже, директно отношение към конкретната ферма. Ако си мислите, че по- вече от това не може да сенаправи, грешите - има разпоредби, които правят немислима дори идеята да се развива животновъдство къде да е и както и да е.
Чл. 7. Изборът на терен трябва да е съобразен с:
1. Възможно изложение на животновъдните сгради на юг, югоизток или югозапад.
2.Теренът да е равнинен, с минимален наклон не по- малко от 1% и ниво на подппочвените води не по- малко на 2 м. От повърхността на терена.
Определено на нашата ферма за 46 крави не и върви – тя е ориентирана по недопустимото от т. 1 изток – запад направление. Но силата на наредбата е т. 2. Вероятно е пропусната възможността с технически средства от абсолютно равна площадка да се направи такава с минималния наклон. Но е пропуснато и обстоятелството, че със строителни решения могат да се реализират ферми при значителен наклон на терена. Така или иначе с този текст можем да зачеркнем планинското животновъдство. Защото в планината имаме право да направим фермата само на онзи терен, който става що годе за растениевъдно производство. Не мога да си представя животновъдство, което да не е обвързано с растениевъдна продукция. Може и да има начин – не зная.
Цяла Холандия е под морското ниво. Нивото на подпочвената вода се контролира по изкуствен начин и рядко е на по- вече от 0,5 м. от повърхността. И въпреки това имат може би най- доброто краварство в света, с невероятни решения за съхраняване на тора под земята.
Вярно, че те нямат действащ аналог на нашата проектонаредба. Но не е само това - те знаят, че условието не е дали има или няма подпочвена вода, а дали може да се направи гарантирана преграда между замърсителя (в случая торова маса) и подпочвената вода. Освен това знаят, че това е възможно. И го правят. При нас обаче ще го забраним, нали?
Накрая не мога да не посоча и черешката на тортата. Оставих ви го за десерт.
Чл. 6. (2). Да са на отстояние от други животновъдни обекти, както е посочено в Приложение 1.
В приложението е посочено, че (това е най – мекия вариант) ако има говедовъдна ферма с 10 (десет) до 500 (петстотин) крави, най – близката съседна ферма (без значение какво ще се отглежда там) може да отстои на 1000 (хиляда) метра.
Наредба 7 е нищо – ако фермата е за по- вече от 10 животни, според нея тя трябва да бъде на 50 метра от селото. Тази проектонаредба обаче слага нещата съвсем на място. Ако в единия край на селото има ферма за 10 животни, а самото то е с дължина над 900 м., на другия му край може да се направи още един ферма, и толкова. Ако дължината му обаче е под критичните 900 м., това не може да се случи. Осъмнало с 10 животни (5 крави и още толкова женски телета и юници), селото е обречено – нито един фермер в по- вече.
Препоръчвам на всеки, който има някакво намерение да става фермер, да премери разстоянията и да види дали не е закъснял. А на онези, които са платили за разработването на подобна наредба, препоръчвам да си помислят за какво са похарчени парите. Защото тези
пари са от нечии данъци.